ELEMENT

První e-car z dílny žáků SOUs

Žáci ŠKODA AUTO Středního odborného učiliště strojírenského dokončili další „auto snů“. Tentokrát byl pro čtvrtý „Azubi Car“ předlohou model elektromobil VW e-Up! a ŠKODA CITIGO, jejichž atraktivní vzhled přímo vybízel ke zrodu plážové buginy. „Elektromobilita není jen přechodný trend – je to budoucnost. Proto jsme se rozhodli postavit auto s elektrickým pohonem.“ Vysvětluje Daniel Launa, jeden z učňů, kteří na voze pracovali. Mimo to byl inspirací pro ŠKODU ELEMENT také Petr, člen týmu Azubi Car II, který kvůli následkům nehody zůstal na invalidním vozíku.

Základní informace

• Poprvé se vůz ŠKODA ELEMENT veřejnosti představil 12. června 2017 na workshopu s domácími a zahraničními novináři v Praze
• Na voze pracovalo 22 žáků, z toho 4 dívky a 18 chlapců
• 2 – sedadlová plážová bugina
• Elektromotor s výkonem 60 kw
• E – komponenty z vozu VW e-UP!
• Využití sériových či modifikovaných komponentů ŠKODA
• Spolupráce s oddělením Designu, Technického vývoje a Výroby ŠKODA AUTO
ELEMENT je v pořadí již čtvrtým konceptem žákyň a žáků SOUs

Projekt Azubi Car započal v roce 2014, kdy byl představen první vůz projektu „Azubi Car“, CITIJET, jehož úspěch byl tak veliký, že od té doby žáci staví Azubi Car každý rok, čímž podporují svou kreativitu a rozvíjejí své schopnosti.

Práce na voze ŠKODA ELEMENT započala v říjnu 2016 a ještě do konce téhož roku byl s pomocí oddělení designu hotový koncept. Realizace konceptu byla zahájena v lednu 2017 a trvala až do května téhož roku.

Vzhled vozu je dynamický a mladistvý. Dokazuje to nejen svěží žlutá barva karoserie, ale také vzhled interiéru, který se chlubí kombinací černé, žluté a tyrkysové barvy. Kožená sedadla mají předlohu ve sportovních sedadlech modelu ŠKODA OCTAVIA RS.
ŠKODA ELEMENT je elektromobilem s výkonem 60 kW a maximální rychlostí 130 km/h. Jelikož je ŠKODA ELEMENT plážovou buginou, bylo nutné odstranit střechu a upravit boky vozu, což si žádalo i jistá opatření, např. posílení karoserie. Rozvor náprav byl oproti sériově vyráběnému modelu CITIGO prodloužen o 60 mm. Pro zadní světlomety byla zvolena technologie LED.

Zavazadlový prostor byl zakryt víkem v barvě karoserie, na které jsou přimontovány solární panely a přijímač televizního signálu. Spodní stranu víka zdobí Smart TV, kterou doplňuje sound systém umístěný v zavazadlovém prostoru. Zadní část vozu ukrývá také lednici, která je poháněná právě solárními panely.