FUNSTAR

Toto je nové auto snů 23 žáků Středního odborného učiliště strojírenského ŠKODA AUTO: nekonvenční pickup ŠKODA FUNSTAR. Emocionální studie vozu na bázi nové generace modelu ŠKODA Fabia je výsledkem učňovského projektu, který ve ŠKODA AUTO vznikl již podruhé. Veřejnosti se ŠKODA FUNSTAR představil poprvé na 34. ročníku srazu GTI v polovině května u jezera Wörthersee (13. až 16. května 2015).
Od listopadu loňského roku pracovali 2 mladé dívky a 21 mladých mužů na svém velice osobním projektu. Rozvíjeli myšlenky a diskutovali možná řešení, kreslili, konstruovali a především tvořili něco naprosto mimořádného - nezaměnitelný automobil. Bohatství myšlenek a flexibilita jsou přitom žádané stejně tak, jako pragmatismus a vůle dotáhnout věci do úspěšného konce. Mladé tvůrce při práci podporuje šéfdesigner značky ŠKODA Jozef Kabaň a Michael Oeljeklaus, člen představenstva ŠKODA AUTO pro oblast výroby a logistiky.  Již v polovině května mělo auto premiéru na legendárním srazu GTI u rakouského jezera Wörthersee. Již podruhé dala česká automobilka vybraným žákům středního odborného učiliště možnost vytvořit si svůj vůz snů. Prostřednictvím této akce chce ŠKODA AUTO podpořit a posílit kreativitu a odbornost žáků. „Po vynikajících výsledcích premiéry vozu ŠKODA CitiJet v loňském roce bylo jasné, že v něm budeme pokračovat,“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast HR management. „I letos jsme opět nadšeni kreativními nápady našich žáků a jejich cílevědomou realizací. Dík patří všem, kteří projekt podporují, zejména pak učitelům ze Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO.

ŠKODA FUNSTAR je nekonvenční pickup, vycházející z nové generace modelu ŠKODA Fabia – odvážný, smělý a překvapivý. Chytrý, atraktivní pickup, který je zábavný nejen svým jménem. ŠKODA FUNSTAR má nápadné lakování v metalických odstínech šedá Steel a bílá Moon. S tím působivě kontrastují prahy, rámeček mřížky chladiče a zadní spojler, které jsou nalakované v zeleném odstínu Reflex. Mimořádným detailem jsou LED-světla, umístěná pod bočními ochrannými lištami. Přední světlomety se dvěma projektory jsou rovněž osazeny LED-technologií, ve světlech pro denní svícení kromě toho najdeme i zelené LED-proužky. Světelnými diodami jsou osazené i zadní svítilny.

„Naši učni tímto projektem ukazují, co dokáží,“ říká člen představenstva ŠKODA AUTO zodpovědný za výrobu a logistiku, Michael Oeljeklaus, jehož oblast aktivity učňů zaštiťuje. „Tento projekt je mimořádně zajímavý. Mladí s velkým nadšením a působivým know-how jsou přímo u věci,“ říká Oeljeklaus.

ŠKODA FUNSTAR přijíždí na výrazných osmnáctipalcových kolech ‚Gemini’ vypůjčených z modelu Octavia RS. Vůz pohání benzinový motor 1,2 TSI o výkonu 90 kW. Převodovka je sedmistupňová dvouspojková. Sportovní vzhled přechází i do interiéru. Jednotlivé prvky jsou taktéž vyvedeny v barvách šedá Steel a bílá Moon. V interiéru samozřejmě nesmí chybět sportovní volant. Skvělý zvuk zajistí soundsystém o výkonu 1400 wattů.