Rozhovor

BLOG - Rozhovor s Milanem Cu

21. 3. 2019

Z nepovedeného obrázku na základní škole vyrostla láska pro design. To, že ŠKODA AUTO SOUs navštěvují samí talentovaní žáci, už všichni víme, proto jsme vždy rádi, když vám pár z nich můžeme představit.

V dnešním rozhovoru vám představíme našeho žáka, jehož záliba je design. Autor několika návrhů pro studentský vůz Azubi Car a možná budoucí designer Milan Cu.

Ahoj Milane, jsem rád, že jsi přijal pozvání.

"Ahoj"

Začal bych klasickou otázkou, jaký obor studuješ?

"Studuji Mechatronika IT."

Do kolikátého ročníku chodíš?

"Chodím, už do 3. ročníku."

Chtěl bys své povolání mít zaměřené spíše na design nebo na obor, který studuješ?

"Poslední dobou si kladu tuhle otázku taky často a ve svém oboru bych určitě chtěl pokračovat a ohledně designu jsem si řekl, že bych taky mohl něco zkusit."

Jak dlouho jsi v projektu Azubi Car a jaká je tam tvoje pozice?

"V Azubi jsem byl již v roce 2017/18 a letos opět. Ohledně mé pozice v Azubi týmu se vše točí okolo elektra, jelikož studuji Mechatronika IT, ale mým úkolem bylo i graficky realizovat návrhy."

Jaké auto z řad Azubi se ti nejvíce líbí, ať už vizuálně nebo svými vlastnosti a proč?

"Všechny jsou pro mě v něčem speciální, ale asi nejvíc CitiJet, kde si myslím, že měli dost práce, jelikož to byl první ročník tohoto projektu a tehdejší žáci nevěděli, do čeho jdou. Mistři, kteří jim pomáhali, neměli takové zkušenosti jako teď a přesto se jim to auto velice podařilo."

Jak dlouho se designu věnuješ?

"Designu se nevěnuji moc dlouho, začal jsem až na střední škole."

Chodil jsi na nějaké umělecké kroužky? Jak si se k tomuto zájmu dostal?

"Na kroužky jsem nechodil ani nechodím. K designu mě nejvíc přivedl projekt Azubi, jinak to začalo na základní škole, kde jsme si měli přinést libovolný obrázek a namalovat ho. Přinesl jsem si Audi R8, ale v tu dobu jsem neuměl udělat ani rovnou čáru, takže jsem to celé zkazil. Jelikož jsem byl hodně naštvaný na sebe, že se mi to nepovedlo, tak jsem si doma sednul a dva dny jsem maloval jednu a tu samou fotku až do té doby, než se mi to povedlo. A takhle to pouto k malování vzniklo."

Co nejraději kreslíš?

"Nejraději kreslím auta, ale nevadí mi kreslit cokoliv jiného."

Na který tvůj obrázek či návrh jsi nejvíce pyšný?

"Nejvíc jsem pyšný asi na můj první nakreslený obrázek, což bylo teda to Audi R8, protože za ním byla spousta práce."

Napadlo tě někdy, že by ses někdy zúčastnil nějaké designové soutěže?

"Ještě nikdy mě to nenapadlo a myslím si, že v tomhle by to bylo hodně těžké, protože každý má jiný styl."

Kde sbíráš inspiraci pro svá díla?

"Inspiraci nečerpám odněkud, když kreslím, tak kreslím to, co mě zrovna napadne. Teda pokud zrovna nekreslím třeba určitou značku vozu."

Znáš nějaké světové designery? Popřípadě jaký je podle tebe ten nejúspěšnější?

"Neznám jich moc, ale rozhodně bych měl znát Olivera Stefaniho, který je současný šéf designér společnosti ŠKODA AUTO."

Když děláš nějaký návrh, vycházíš z nějaké již existující předlohy nebo tvoříš především podle své fantazie?

"Snažím se tvořit jenom ze své fantazie."

Tohle byla moje poslední otázka. Já ti ještě jednou děkuji, že sis na nás našel čas a poskytl nám tento rozhovor a zároveň bych ti chtěl popřát hodně úspěchů a povedených návrhů a obrázků. Ahoj.

"Děkuji moc. Ahoj"

Další důkaz toho, že ne všechno jde hned. Čas a tvrdá práce nás dovede k vysněnému cíli. Proto bychom se neměli vzdávat, ale jít si za tím, přesně jako Milan, kterému se jeho první obrázek nepovedl, ale nevzdal to a kreslil, dokud jeho dílo nebylo perfektní.

David Rojka, S2.L