Zahraniční pobyt v Kasselu

BLOG - Zahraniční pobyt v Kasselu

4. 5. 2018

Ve dnech 17. 9. – 13. 10. 2017 jsme měli možnost vycestovat do německého Kasselu, kde jsme absolvovali pracovní stáž. A jak to celé probíhalo?

Bylo nás celkem jedenáct – 6 žáků oboru Provoz a ekonomika dopravy a 4 z oboru Mechanik Elektrotechnik a samozřejmě odborný dozor. Po dlouhé cestě autobusem jsme se ubytovali v útulném hotelu na půl cesty do centra Kasselu a VW, kde probíhaly naše odborné praxe. První den jsme strávili ve Volkswagen Akademii, kde nás čekalo velmi milé přivítání od žáků, kteří byli u nás minulý školní rok. Kromě bezpečnostních školení a formalit, pro nás připravili seznamovací hry s našimi novými tandemovými partnery.

Na odborných pracovištích jsme strávili tři týdny, kde nám kolegové z VW předávali své zkušenosti, znalosti a ukázali nám, jak to tu jednoduše chodí. Jako první nás překvapilo, jak moc podobné si na první pohled koncernové provozy jsou. Cítili jsme se, kromě německých nápisů, „jako doma“. Nicméně nemohu říct, že by byly identické. Při exkurzích po závodě nás zaujal např. automatický sklad na palety nebo hala s elektrickými bateriemi pro elektro vozy. Nic takového u nás zatím k vidění není.

Během pobytu jsme měli možnost nahlédnout i do dalších tří škol, kde jsme měli možnost alespoň trochu poznat rozdílný německý učební systém, vyzkoušet si jejich práci jako byla např. tvorba skleněných korálků, slévání cínových figurek nebo dokonce ochutnávka jídel z žákovské kuchyně. Nutno podotknout, že všichni na nás byli milí a ochotní. To platilo především pro lidi mluvící pouze německy – neměli problém cokoliv zopakovat, říci pomaleji, nebo větu přeformulovat tak, abychom lépe rozuměli. K našemu překvapení jsme se německy dorozuměli poměrně dobře.

Odpoledne a víkendy patřily zábavě a volnému času. Vydali jsme se například do Frankfurtu nad Mohanem, kde nás nadchla akce IAA – výstava nejen koncernových značek vozů a příslušenství, vyhlídka ze střechy Main Tower i krátká prohlídka města spojená s plavbou na lodi. Další z výletů, které jsme nemohli vynechat, byl AUTOSTADT ve Wolfsburgu nebo dominanta Kasselu, socha Herkula, spojená s vodními hrátkami.

Nepodstatnějším přínosem zahraničních stáží je asi rozvoj jazykových prostředků a „rozmluvení“, navíc člověk zjistí, jak na tom skutečně je, a jestli umí použít to, co se ve škole učí, schopnost samostatnosti a poznání nové kultury, která se na první pohled nemusí zdát být odlišná. Máme možnost vidět, jak to chodí v zahraničních firmách, jaké mají technologie a postupy. V neposlední řadě tvoříme nová přátelství a rozšiřujeme si pohled na svět.

Klára Lukášová S4.L