Azubi Car IV.

BLOG - Azubi Car IV.

BLOG - Azubi Car IV.

4. 5. 2018

V roce 2014 vznikl projekt Azubi Car. Projekt, který doprovází heslo: „Postav si své auto snů“.

V roce 2014 vznikl projekt Azubi Car. Projekt, který doprovází heslo: „Postav si své auto snů“. Toto heslo nadchlo nejen mě, ale už téměř 90 žáků našeho učiliště, kteří se podíleli na stavbě jednoho z již čtyř vozů.

Jako první Azubi Car se nám představila ŠKODA CITIJET na platformě Škoda CITIGO, dále ŠKODA FUNSTAR postavená ze ŠKODY FABIA, následovala Škoda ATERO ze ŠKODA RAPID SPACEBACK a nejnovějším přírůstkem v naší malé „azubicar rodince“ je ŠKODA ELEMENT, který je postaven opět ze ŠKODA CITIGO.

Projekt byl a stále je pro každého z nás velkou výzvou. Na začátku nemáte prakticky žádnou představu, jak to chodí, co všechno je potřeba řešit a vymýšlet, co vás prostě čeká. Postupně se učíte řešit věci v týmu, což není vždy lehké – sjednotit názor ve skupině i 25 lidí. Učíte se dělat ústupky, naopak prosazovat si i to své a mezi tím přemýšlet, jak vytvořit kompromis. Velkou podporu nám dávají naši mistři, kteří již mají zkušenosti nejen v daném oboru, ale i se samotným projektem.

Když vznikne první představa, jak má auto vypadat, stojí před vámi holá karoserie a je jen těžko uvěřitelné, co se z ní má v tak krátkém čase stát. Osobně si neumím představit, že bychom celý projekt měli dělat jen my – skupina lidí, kteří se prakticky nejdříve neznají.

Během stavby zjistíte, že i když si myslíte, že plán práce máte sebelíp připraven, vždy se najde něco, co je potřeba domyslet a doladit. Je krásné vidět ty malé krůčky – auto po karosářských úpravách, po lakování a nakonec, když se vše kompletuje. A úplným završením je, když ho můžete představit světu a zároveň můžete říct: „Jsem jeho součástí.“. Azubi Car není jen o tom, že si vyzkoušíte své řemeslo v praxi, ale naučíte se mluvit na veřejnosti, naučíte se prezentovat svou práci, poznáte spoustu nových a často vážených lidí.

Projít si projektem Azubi Car není vždy jednoduché. Často jste naštvaní, že nevyšel zrovna váš nápad, často zůstáváte ve škole pozdě. Na konci si ale myslím každý řekne, že to stálo za to.

Klára Lukášová S4.L

Aktuální novinky

Přehled novinek