Rozhovor

BLOG - Rozhovor s Ing. Pavlem Hlaváčem

BLOG - Rozhovor s Ing. Pavlem Hlaváčem

15. 3. 2018

Rozhovor s panem Ing. Pavlem Hlaváčem, vedoucím plánování lidských zdrojů ve ŠKODA AUTO a bývalým žákem ŠKODA AUTO Středního odborného učiliště.

1. Jste absolventem našeho ŠKODA AUTO Středního odborného učiliště, jak vzpomínáte na svá žákovská léta?
Rozhodně mi to hodně dalo, na učiliště jsem nastupoval v září v roce 1975, nebylo mi ještě ani 15. Začal jsem si uvědomovat, jak život ve skutečnosti vypadá a zkusil jsem, jaké to je, starat se sám o sebe. Uvědomil jsem si, jak těžce se vydělávají peníze. Přechod ze základní školy byl ze začátku poměrně náročný.

2. Byl jste pilným žákem?
Ze začátku to tak vypadalo. Učení mi šlo velice dobře - díky tomu, co jsem se naučil na základní škole. Později jsem se přizpůsobil střední škole a měl jsem spíše průměrné výsledky. Na konci studia jsem se rozhodl jít dál na školu a ve studiu jsem zase přidal.

3. Vzpomínáte s oblibou na nějakého učitele? Pokud ano, proč?
Pamatuji si je všechny, všechny bych je vyjmenoval. Při procházení učiliště se mi nejvíc vybavuje učitel odborného výcviku, pan Smrž. Věděl přesně, co nás chce naučit, stanovil nám přesná pravidla.… Vzpomínám na něj rád. Měl naprosto jasné postupy.

4. Co podstatného Vám škola dala do života?
Naučil jsem se rozumět technickým věcem, o automobilech jsem věděl prakticky všechno. Uvědomil jsem si, že není jednoduché vydělat si peníze, že člověk musí dřít. Ne všichni lidé se chovají příjemně, člověk musí sám za sebe bojovat. Myslím, že tohle mi dalo základ k tomu, abych věděl, co chci v životě dělat a jak toho dosáhnout.

5. Podíval jste se zpět k nám do školy od svých žákovských let? Pokud ano, jaký dojem na Vás udělala proměna školy?
Samozřejmě, jsem tam často, protože ta budova slouží ke vzdělávání a různým školením. Velmi dobře si pamatuji páternoster, ten se nezměnil. Za poslední dva, tři roky je vidět obrovská přeměna na pracovištích odborného výcviku a obecně na celé škole. Škola je moderní a plánovaný další rozvoj pomůže v realizaci strategických cílů firmy.

6. Jak se vyvíjela Vaše kariéra po absolvování našeho učiliště?
Rozhodl jsem se jít dál do školy, pokračoval jsem na průmyslové škole. Navštěvoval jsem třídu, která se otevírala jednou za dva roky. Jednalo se o provoz automobilové dopravy. Školu jsem absolvoval za tři roky, protože jeden rok se mi započítal již z učiliště. Byla to pro mě další skvělá zkušenost. Na začátku nás do třídy vzali třicet osm, po prvním ročníku řekli, že osm studentů skončí… To bylo pro mě další ponaučení do života, jak bojovat sám za sebe a věnovat se svým povinnostem.

Pak jsem se rozhodl jít ještě dál - na vysokou ekonomickou školu. Dokončil jsem ji v roce 1985, prakticky deset let po tom, co jsem vstoupil do firmy ŠKODA AUTO na učiliště. Poté jsem se vrátil zpět do Škodovky, pobíral jsem stipendium od ŠKODA AUTO, takže jsem byl i smluvně zavázán k tomu, abych se vrátil zpět do firmy. Od roku 1985 jsem prošel oblastí výroby, odbytu, controllingu a personalistiky. Díky těmto rotacím jsem získal velký přehled o firmě.

7. Co Vás nejvíce baví na Vaší nynější práci?
Baví mě na tom to, že je pro mě moje práce smysluplná, vidím výsledky. ŠKODA AUTO je podle mě nejlepší firma v České republice a patří mezi ty lepší i v Evropě. To člověka naplňuje, protože svojí práci nedělá zbytečně. Moje práce zahrnuje i personalistiku, plánování a jednání s Odbory atd. To jsou jednání od normální až po diplomatickou úroveň, to je prostě život. Ale mě spíš naplňuje to, že pracuji v téhle firmě a to nese určitý výsledek. Když někam přijdu, můžu říct, že jsem ze Škodovky a daří se nám dobře.

8. Co se Vám líbí na firmě ŠKODA AUTO?
Líbí se mi, že vyrábíme auta, protože s těmi jsem už od malička spjatý. Jsou to hlavně produkty Škodovky, mám radost z toho, jak se ŠKODA AUTO mění pořád k lepšímu. Pamatuji si dobu, když se naše auta dodělávala doma. Pořád tam byly nějaké závady, pro evropský svět jsme byli zdrojem humoru, zejména v Anglii a ve státech, kde si hodně potrpěli na kvalitu a úroveň aut. Nebylo dne, aby o nás nenapsali nějaký vtip. Po vstupu do koncernu VW jsme získali prestiž a s kvalitou jsme se dostali nahoru. Současný vývoj nám jednoznačně ukazuje to, kde jsme a kam až dnes patříme.

9. Vzpomínáte si na nějaký ten vtip?
Vždy to bylo ve smyslu kvality, konkrétně si nevzpomínám. Hodně se říkalo ŠKODA DODO - dodělej si doma.

10. Jaký je Váš vztah k autům? Formoval se již od dětství? Jak?
Ano, formoval. Rád jsem auta opravoval i připravoval. Jezdil jsem se koukat i na různé závody rallye a bugy. Když jsem nabyl zkušenosti v mém oboru Automechanik během výuky, tak jsem si s pomocí rodičů pořídil ŠKODU 100, která byla v rozkladu a začal jsem ji přestavovat na ŠKODU 120. O prázdninách jsem chodil v noci na brigády, ráno jsem se trochu vyspal a přes den jsem pracoval na autě. Zhruba za rok se mi i s občasnou pomocí odborníku podařilo auto zkompletovat. Řidičský průkaz už jsem taky měl, ale čekal jsem na jeho vydání, protože mi bylo pouze 17 a pak už jsem se s tím autem konečně mohl projet.

11. Jaké auto řídíte v současné době? Jste s ním spokojen?
Poslední dva měsíce jezdím s modelem KODIAQ, mám ho již podruhé. Z naší modelové řady mi je nejbližší a nejvíc se mi líbí SUPERB.

12. Slyšel jste o našem školním projektu AZUBI CAR? Jak jej vnímáte? Jak se Vám líbil poslední elektromobil?
Všechny modely jsem viděl už ve fázi rozpracovanosti. V každém případě se mi to líbí, jsou to už na první pohled atraktivní auta. Dělá to dobré jméno učilišti a tyto projekty jsou potřeba. Je to taková pozvánka pro žáky, kteří by na učilišti chtěli studovat a nového modelu si určitě všimnou.

13. Jak rád trávíte volný čas?
Když se to podaří, tak samozřejmě sportem. Mám rád tenis, lyžování a hraji fotbal, občas sednu na kolo. Ještě když jsem byl na učilišti, tak jsem měl během studia mnoho tréninků, závodil jsem ve sjezdovém lyžování a řecko-římském zápase. Za učiliště jsem v lyžování dvakrát startoval na mistrovství Československa. Potom jsem s tím kvůli studiu a práci musel přestat. Před patnácti lety jsem se k lyžování vrátil a stal jsem se součástí týmu, se kterým jezdím na český i světový pohár a případně i mistrovství světa Masters. Letos jsem toho zatím moc nenatrénoval…

14. Co byste vzkázal uchazečům o studium, kteří se hlásí na naší školu?
Aby na nic nečekali a rychle se přihlásili, protože je tady velká jistota budoucího zaměstnání. V současné době se firmy perou o personál. Automobilový průmysl je rozvinutý všude a místo by si našli asi i jinde. Ale tady je jistota, že se naučí to nejlepší a že si vydělají slušné peníze. V případě, že se jim bude dařit, můžou pokračovat ve studiu na vysoké škole, protože to je všechno tak dobře nastavené, že záleží pouze na žákovi samotném, jak se dál rozhodne. Možnosti jsou naprosto otevřené a nikdo neudělá chybu, když nad studiem tady začne přemýšlet.

15. Zkuste bez velkého přemýšlení vybrat variantu, která Vám je bližší:
čaj x káva: čaj
práce x škola: práce
biatlon x rychlobruslení: biatlon
venkov x město: venkov
KODIAQ x SUPERB: SUBERB
rajská x koprovka: rajská
Gott x Bílá: Gott

Děkujeme Vám za velmi příjemný rozhovor!

(Za Redakční tým žáků SOUs: Zuzana Rábiková a Klára Lukášová)


Aktuální novinky

Přehled novinek