Rozhovor

BLOG - Rozhovor s Radkem Mouchou

24. 3. 2021

Rozhovor s Radkem Mouchou, absolventem oboru IT Mechatronik

Představujeme Vám prvního z řady našich úspěšných absolventů, kterým je Radek Moucha, který u nás v letech 2015 – 2019 absolvoval obor IT Mechatronik.
V rámci studia se seznámil s průmyslovou automatizací, tedy robotikou, PLC a pneumatikou a v těchto oborech se pohybuje dodnes v rámci své pozice v technickém vývoji, konkrétně na oddělení, které se zabývá stavbou prototypových karoserií. Zde programuje roboty, programuje ve virtuálním prostředí, stará se o údržbu robotických pracovišť nebo třeba programování PLC a zužitkuje tak nabyté znalosti v rámci studia na ŠKODA AUTO a.s., Středním odborném učilišti. Kromě zaměstnání Radek také pokračuje ve studiu na vysoké škole, konkrétně na Univerzitě v Pardubicích, obor Elektronické a elektrické zabezpečovací systémy v dopravě a úspěšně za sebou má první semestr.

Celkově pak hodnotí svůj obor velice komplexně: „Tím, že jsem studoval obor zaměřený na mechatroniku, tak jsem se naučil základy z mnoha odvětví jako například CNC, automatizace, robotika, pneumatika, hydraulika, elektronika a jiné. A tak jsem neměl nejmenší problém s uplatněním v rámci své další pozice. Studium pak bylo celkově super, obzvláště zábavná pak je práce s moderními technologiemi, které jsou na učilišti k dispozici.“ hodnotí Radek zpětně studium. V rámci studia na ŠKODA AUTO a.s., Středním odborném učilišti strojírenském se také zúčastnil měsíční zahraniční stáže ve firmě Volkswagen v německém Kasselu, kde si opět rozšířil své znalosti. Mimo to se nad rámec školní docházky věnoval projektu H2AC, tedy projektu auta na dálkové ovládání s vodíkovým pohonem.

A co by Radek vzkázal dalším žákům a zájemcům o studium? „Dle mého je velice důležité se zajímat o obor, který studujete. Obor vás musí bavit a musíte být ochotní se v něm zdokonalovat třeba i ve svém volném čase. Váš úspěch určitě nezáleží jen na tom, zda budete mít samé jedničky nebo ne. Určitě to ale chce mít i nějaký základní obecný přehled.“