Škoda Afriq

V pořadí už osmým studentským počinem je poutavá rallyová verze městského SUV Škoda Kamiq, které tvoří základ žákovského vozu vůbec poprvé. 

„Studenti při stavbě vozu spolupracují s odborníky ze všech oblastí firmy a pod vedením svých učitelů přetvářejí sériový model značky ŠKODA na koncepční vůz, který oplývá mnoha neotřelými nápaday. V rámci tohoto projektu se tak naučí řadu postupů, které budou později součástí jejich práce. Model Afriq představoval vlastně vůbec největší spolupráci ze všech žákovských speciálů – potkali se při něm odborníci ze Škoda Motorsport, z vývojového oddělení, Škoda Design i výroby. Někteří dokonce na žákovském autě pracovali poprvé,“ popisuje učitel Ivo Vollman.

A proč africké téma? Vedle odkazu na slavnou dakarskou rally chtěli studenti poukázat i na odpovědnost společnosti Škoda Auto za veškeré aktivity koncernu Volkswagen v severní Africe.

Inspirace z rally

Stavba vozu trvala čtyři měsíce a studenti na projektu odpracovali asi dva tisíce hodin. Důvodem tak velkého objemu byly mimo jiné i rozsáhlé úpravy karoserie základního modelu Škoda Kamiq: studenti přivařili zadní dveře městského SUV do karoserie, výrazně narostly blatníky, podběhy kol a nárazníky nyní dvoudveřového modelu Afriq. Silnější je také odpružení a výrazně se zvětšila světlá výška vozu. Nemálo času si vyžádala i zástavba pohonu všech kol z modelu Škoda Octavia 4×4.

Jednoznačnou vizuální inspirací pro studentský vůz je soutěžní speciál Škoda Fabia Rally2 evo. A tak i Afriq je nalakován bílou barvou a opatřen četnými barevnými polepy v klasickém závodním stylu. Tyto samolepky si žáci navrhli sami ve spolupráci s oddělením Škoda Design. Sportovní a robustní vzhled podtrhují 15palcová kola OZ Racing.

Jak už zaznělo, na rozdíl od výchozího modelu je Afriq dvoudveřový. Pro zpevnění karoserie studenti zavařené zadní dveře spojili přímo se speciálně navrženou bezpečnostní klecí v interiéru. Stejně jako u rallyového speciálu je ve střeše instalována ventilační klapka, z úspěšného soutěžního vozu pochází zadní střešní spojler. Také přídavné světlomety vpředu a speciální rychloupínáky na kapotě a zadních dveřích mají domov ve světě rally. 

Vyšší, lehčí, silný

Afriq je 4 362 milimetrů dlouhý, 1 793 milimetrů široký a 1 410 milimetrů vysoký. Rozvor činí 2 649 milimetrů, světlá výška 180 milimetrů. Změny na podvozku si vyžádalo použité hnací ústrojí: to včetně motoru a převodovky kompletně pochází z vozu Škoda Octavia 4×4. Čtyřválcový motor 2,0 TSI má výkon 140 kW (190 koní) a maximální točivý moment 320 Nm přenáší na všechna čtyři kola prostřednictvím sedmistupňové převodovky DSG. Rovněž výfukový systém byl přizpůsoben novému motoru a upravenému podvozku.

Přestože je hnací ústrojí z modelu Octavia včetně pohonu všech kol těžší než odpovídající komponenty standardního vozu Kamiq – a uvnitř je navíc i ochranný bezpečnostní rám –, podařilo se studentům vyrobit Afriq přibližně o 100 kilogramů lehčí, než je Kamiq. Podvozek, který byl upraven pro jízdu v terénu, dělá Afriq také o něco vyšším. Při stejné šířce karoserie a téměř shodném rozvoru je studentský prototyp zhruba o 100 milimetrů delší.

Voda ze vzduchu

Poprvé ve voze Škoda najdeme inovativní přístroj od izraelské společnosti Watergen, který zskává pitnou vodu z okolního vzduchu. Řidič a spolujezdec ve voze Afriq tak mají neustále k dispozici chlazenou a filtrovanou pitnou vou, nezávisle na prostředí, ve kterém se vůz právě pohybuje.

A jak systém Watergen vlastně vodu ze vzduchu získává? Přístroj nasaje vzduch z atmosféry a odfiltruje z něj prach a nečistoty. Takto vyčištěný vzduch pak prochází procesem výměny tepla a chlazení GENius, při kterém kondenzuje na vodu. Ve třetím kroku získaná voda prochází kaskádovým filtrem, který ji čistí a mineralizuje. Při tomto procesu UV světlo ničí mikroorganismy a rozkládá škodlivé chemikálie. Takto upravená voda je skladována v nádrži při teplotě 5 °C, dále na ni působí UV světlo, které ničí viry a bakterie.

Pro vůz Škoda Afriq bylo ze stávajících stavebních bloků od společnosti Watergen sestaveno řešení na míru. Nádrž je umístěna na levé straně zadních dveří ve stejném boxu jako filtrace vody, mineralizace a UV čištění. Držák na nápoje, výlevka a displej jsou propojeny a umístěny na palubní desce v dosahu spolujezdce. Voda teče pod ovládacím displejem do pohárku umístěného v držáku. Na displeji se zobrazuje aktuální hladina v nádrži na vodu a teplota a vlhkost vzduchu, ze kterého se voda vyrábí. Hlavní jednotka s ventilátorem a vzduchovým filtrem, výměníkem tepla GENius, kondenzátorem a kompresorem je umístěna za dvěma sportovními sedadly v zadní části vozu Afriq. Vzduch se zde nasává, ochlazuje a kondenzuje na vodu. Systém je plně integrován do konstrukce vozidla a dokáže vyrobit až 20 litrů pitné vody denně v závislosti na vnějších podmínkách, jako je teplota a vlhkost vzduchu.

Interiér jde na dřeň

Takříkajíc až na dřeň šli studenti v interiéru, který je po vzoru rallyových vozů notně „osekán“. Nechybí speciální závodní skořepinové sedačky nebo šestibodové bezpečnostní pásy, volant a přístrojová deska pocházejí z vozu Škoda Fabia Rally2 evo. Pro bezpečnost cestujících je Afriq vybaven také hasicím systémem.

Na palubě dále najdete systém outdoorové navigace včetně počítadla kilometrů, který umožňuje použít rallyovou navigaci. Pro záznam jízdy jsou instalovány dvě kamery, které jsou zároveň vybaveny mikrofony a ukládají pořízený záznam na paměťové karty. Jedna kamera je umístěna mezi sedadly u stropu, druhá na levém A-sloupku nad přístrojovou deskou. 

Škoda Afriq

Specifikace vozu
Design 2-místný SUV Dakar speciál na bázi Škoda Kamiq
Barva Bílá s polepy navrženými žáky ve spolupráci se ŠKODA Designem ve stylu Fabia R2 EVO
Interiér Interiér sladěn se sériově vyráběnou Fabií R2 EVO
Motor 2.0 TSI/ 140 kW
Převodovka 7-stupňová DSG
Výkon 140 kW
Výfuk Úprava výfukového potrubí
Kola DOTZ Dakar dark 7x16
Hmotnost Menší než sériově vyráběná Škdoa Kamiq
Max. rychlost 229 km/ h
Sound systém Navigace Garmin pro Offroad
Speciální výbava Na přední kapotě zakomponována přídavná světla, šestibodové bezpečností pásy, závodní sedačky, volant a doplňky, vše z Fabie R2 EVO.​
Kompletní pohon 4x4 z Octavie.​
Watergen – zařízení na výrobu vody ze vzduchu.

Fotogalerie